* WAŻNE:

Dostępny asortyment oraz aktualności mogą różnić się w zależności od kraju. Dlatego wybór języka powiązany jest krajem pobytu przy wyborze strony producenta.

Jeśli wybieresz przeglądanie w języku polskim a przebywasz na terenie Rosji - asortyment podany na stronie może różnić się od dostępnego.

Konserwacja dachu pokrytego blachodachówką

Konserwacja dachu pokrytego blachodachówką
Jednym z najczęściej wybieranych pokryć dachowych jest blachodachówka. Zabezpieczanie jej przed degradacją, ze względu na gromadzące się zanieczyszczenia, powinno być wpisane do kalendarza regularnych konserwacji domu.

Dach narażony jest na wiele czynników atmosferycznych, na stały kontakt z dymem, popiołem, zagnieżdżanie się na nim zanieczyszczeń oraz nawet roślin. Odpowiednia konserwacja blachodachówki pozwoli cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym dachem przez wiele lat.

Czy trzeba czyścić dach?

Zdecydowanie tak! Oczywiście blachodachówki mogą różnić się od siebie rodzajem wykończenia, co sprawi, że jedne będą bardziej odporne na warunki atmosferyczne oraz zabrudzenia, a inne nieco mniej, jednak w ramach prawidłowej konserwacji blachodachówki powinniśmy regularnie czyścić dach z gromadzącego się na nim piasku, brudu oraz zielonego nalotu. Sam deszcz nie zmyje odpowiednio zanieczyszczeń, które mogą być powodem korozji blachodachówki oraz doprowadzić do uszkodzeń konstrukcji dachu oraz przecieków.

Dlaczego blachodachówka zielenieje?

Na rozwój mikroorganizmów na powierzchni dachów najbardziej narażona jest strona północno-wschodnia. To właśnie glony, mchy i porosty wybierają najczęściej tę stronę dachu, która nie jest wystawiona na silne nasłonecznienie. Pojawienie się zielonego nalotu na dachu jest wskaźnikiem jego zawilgocenia. Warto go usunąć od razu, aby nie doprowadzić do nadmiernego rozrastania się mikroorganizmów.

Ułożona dachówka

Jak często powinniśmy przeprowadzać konserwację blachodachówki?

Pierwszy przegląd pokrycia dachu należy przeprowadzić średnio po roku. Można wtedy ocenić jego aktualny stan oraz poziom zabrudzenia. Harmonogramczyszczenia dachu powinien być dostosowany do środowiska, w którym on się znajduje. Miejsca zacienione oraz w otoczeniu drzew są bardziej narażone na przywieranie zabrudzeń oraz powstawanie zielonych nalotów lub nawet zagnieżdżania się roślin na powierzchni dachu. Z kolei odsłonięte i wietrzne tereny pozytywnie wpływają na samoczynne oczyszczanie dachu z większości zabrudzeń. Najbezpieczniej jest rozpocząć od przeglądów oraz oczyszczenia dwa razy do roku – przed zimą i zaraz po niej, a w razie potrzeby wykonać dodatkową konserwację. Wszelkie naprawy drobnych usterek wykonujemy od razu.

Czy mogę samodzielnie wyczyścić blachodachówkę?

Możemy taki zabieg wykonać samodzielnie, o ile mamy do powierzchni dachu wygodny i bezpieczny dostęp. W innym wypadku powinniśmy skonsultować się ze specjalistyczną ekipą, świadczącą takie usługi. Ponadto, jeśli zabrudzenia wydają nam się bardzo obfite i nie jesteśmy pewni czy posiadane umiejętności oraz sprzęt wystarczą, w tym wypadku również nie warto ryzykować i wezwać ekspertów na pomoc.

Śnieżka preparat do czyszczenia dachu

Jak prawidłowo oczyścić dach?

Najbezpieczniej do oczyszczania dachu użyć wody pod ciśnieniem lub miękkiej szczotki i wody, które dobrze sprawdzą się do usuwania piasku i liści. Nie należy szorować dachu oraz stosować żadnych narzędzi, które mogłyby porysować blachodachówkę. Jeśli na dachu zagnieździły się obfite zanieczyszczenia można do tego zabiegu użyć preparatu do czyszczenia dachu marki Śnieżka jednak koniecznie należy przestrzegać zaleceń producenta, znajdujących się na opakowaniu, aby uniknąć ryzyka korozji metalu.

Stosowanie właściwych środków chemicznych pozwala lepiej odkazić i pozbyć się pozostałości organicznych z mchów lub porostów, jednak należy unikać agresywnych substancji czyszczących, które mogą zniszczyć powierzchnię blachodachówki. W trakcie procesu, z dachu usuwamy wszelkie zanieczyszczenia, koncentrując się na miejscach, gdzie nie są one regularnie zmywane przez opady, np. pod występami.

Czyszczenie dachu

Na co uważać przy konserwacji blachodachówki?

Niezależnie od tego czy dokonujemy inspekcji pokrycia dachowego czy też jego czyszczenia, bardzo ważne jest aby odpowiednio zaplanować przebieg całej operacji. Stosowane obuwie powinno być miękkie i bez jakichkolwiek twardych elementów pod podeszwą, które mogłyby zarysować blachodachówkę. Powinniśmy jak najmniej chodzić po powierzchni dachu, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia powłoki lakierniczej. Stopę należy stawiać w dnie co pozwoli uniknąć odkształceń.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5,0 - Ilość głosów: 2

Powiązane porady