* WAŻNE:

Dostępny asortyment oraz aktualności mogą różnić się w zależności od kraju. Dlatego wybór języka powiązany jest krajem pobytu przy wyborze strony producenta.

Jeśli wybieresz przeglądanie w języku polskim a przebywasz na terenie Rosji - asortyment podany na stronie może różnić się od dostępnego.

Co zrobić gdy farba odchodzi od ściany? Poznaj porady eksperta!

Co zrobić gdy farba odchodzi od ściany? Poznaj porady eksperta!
Jak powinniśmy się zachować gdy farba odchodzi od ściany przy malowaniu? I co zrobić z farbą, która odchodzi od ściany po jakimś czasie od zakończenia remontu? Nasz ekspert opowiada o najczęstszych błędach i problemach, z którymi spotykamy się w trakcie malowania naszych mieszkań.

Czemu farba odchodzi od ściany?

Najczęstszym powodem odchodzenia farby od ściany jest nieprawidłowo przygotowane podłoże oraz błędy popełnione podczas poprzedniego malowania, wśród których znajduje się również m.in. zbyt duża ilość warstw. Dlatego właśnie zaleca się stosowanie dobrych jakościowo i wysoce kryjących preparatów, aby uniknąć malowania jednej ściany wielokrotnie z powodu ich słabego krycia.

Dobry produkt to rzadsze łuszczenie

O ile nie zaleca tego producent, należy unikać rozcieńczania farby. Warto sprawdzić datę trwałości produktu, a dla zachowania jego właściwości, w tym przyczepności, również składować go w odpowiednim miejscu. Trzeba unikać przegrzania oraz zmrażania farby, dlatego też zwracajmy uwagę również na sposób jej przechowywania w sklepie, z którego zamierzamy ją kupić. Zdecydowanie na pękanie i odchodzenie powłoki malarskiej ze ściany może mieć wpływ również nałożenie nieodpowiedniego rodzaju farby. W przypadku problemów z doborem, zwróćmy się z tym pytaniem do specjalisty.

Gdy farba odchodzi płatami…

Pękanie i odpadanie farby może być spowodowane złym doborem materiałów ściennych. Począwszy od gładzi, która jeśli nie zostanie pozostawiona do odpowiedniego wyschnięcia, tylko będzie zbyt szybko zamalowana, spowoduje pękanie powłoki malarskiej. Na pękanie i odchodzenie farby wpływa też brak gruntowania, które odpowiednio przeprowadzone wyrównuje chłonność powierzchni oraz ją wzmacnia. Dzięki gruntowaniu poprawiamy przyczepność farby oraz mamy pewność związania luźnych cząstek znajdujących się w podłożu, co zapobiegnie odchodzeniu farby.

Przemalowanie ściany

Warunki i zasady malowania

Zarówno wysoka temperatura, jak i nieodpowiednia wilgotność powietrza mogą wpłynąć na schnięcie i trwałość powłok malarskich oraz sprawić, że farba odchodzi od ściany. Należy w tym aspekcie przestrzegać zaleceń producenta i nie przyspieszać nakładania kolejnych warstw, jak również nie stosować dodatkowych osuszaczy, takich jak farelki. Nigdy nie wolno nakładać nowej warstwy na mokrą ścianę, bowiem spowoduje to powstanie pęcherzy i pęknięć. Stosować należy narzędzia dedykowane danym farbom. I tak kolejno dla farb na bazie wody powinnyśmy stosować pędzle ze sztucznego włosia, które to nie będzie chłonęło wody i puchło, co mogłoby utrudnić rozprowadzanie farby. Dla farb rozpuszczalnikowych warto dobierać pędzle ze sztucznego włosia odpornego na rozpuszczalniki. Uważajmy na pędzle, z których odpada włosie, jak też stare, twarde lub zniszczone wałki, koszt nowego wałka jest zdecydowanie niższy niż konieczność ponownego malowania Warto zakupić dobrą taśmę malarską i unikać takiej, która potrafi naruszyć nową powłokę malarską, a nawet ją zerwać, rozpoczynając proces odpadania farby płatami. Często zrywanie farby razem z taśmą, spowodowane jest nie tyle rodzajem taśmy ale też sposobem jej odklejania. Odklejanie taśmy zaleca się przeprowadzić jednostajnym i zdecydowanym ruchem w kierunku, w który jest przyklejona.

Przygotowanie przed malowaniem

Problemem, który często spotyka się w domowych remontach jest złe przygotowanie powierzchni. Szczególnie kłopotliwe bywa niedokładne usunięcie luźnych fragmentów starej farby, jak również nie zabezpieczenie ubytków w ścianie. Na złą przyczepność nowej powłoki wpływać może również brak szlifowania lub odpowiedniego oczyszczenia ściany z kurzu, tłuszczu i brudu. Niekiedy jeśli dawno nie przeprowadzaliśmy malowania, na naszych ścianach mogły pojawić się trudne do pokrycia farbą plamy czy zacieki. O zamalowaniu tego typu zabrudzeń warto zadbać jeszcze przed gruntownym malowaniem całego pomieszczenia. Gęstym produktem o wysokiej sile krycia takich zabrudzeń jest Śnieżka na zacieki i plamy.

Rozrabianie farby na zacieki

Co zrobić gdy stara farba odchodzi od ściany?

Jeśli już doszło do pęknięć powłoki oraz farba zaczęła odchodzić musimy dokładnie usunąć za pomocą szpachelki nie tylko warstwę wierzchnią, ale także wszystkie luźne powłoki malarskie. Można także zeszlifować ścianę przy pomocy szlifierki. Następnie przeprowadzamy cały proces przygotowawczy, nie pomijając żadnego z kroków: naprawienia ubytków, oczyszczania, gruntowania. Jeśli za pękanie i odpadanie powłok odpowiada pleśń lub grzyb na ścianie, należy najpierw zastosować produkt grzybobójczy oraz spróbować poprawić wentylację pomieszczenia. Po raz kolejny zaznaczmy, że wszystkie prace przygotowawcze oraz malarskie przeprowadzamy z zachowaniem odpowiednich przerw czasowych.

Jeśli farba odchodzi przy malowaniu…

Gdy zauważymy pierwsze symptomy odpadania farby od ściany na etapie malowania, należy jak najszybciej przerwać cały proces. Zamalowanie pęknięć kolejną warstwą na pewno nie poprawi przyczepności ani nie zniweluje pierwszych rys i odprysków. Dalsze malowanie doprowadzi nas do dużych strat finansowych oraz pochłonie sporą ilość czasu. Najkorzystniej będzie od razu zacząć cały proces od początku, przykładając jak największą uwagę do właściwego przygotowania podłoża.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4,3 - Ilość głosów: 4

Powiązane porady